Finlandiya Denince Akla Gelenler

Finlandiya denince aklınıza ne geliyor? Kuzey Avrupa'da küçük soğuk bir ülke,Nokia telefonlar , Finlandiya eğitim sistemi ? Başka?
Gelin Finlandiya hakkındaki bilgilerinizi test edelim.
Bakalım Finlandiya ve Finlandiya'nın insanları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz.

1) Sauna

Dilimizde Fin hamamı olarak da tabir edilen sauna;bütün dünya dillerine girmiş tek Fince kelimedir.
1936 Berlin olimpiyatlarında Fin sporcuların isteği üzerine inşa edilen sauna,olimpiyatlara katılan diğer ülke sporcularının da denemesi ile,dünyaya yayılmıştır.
Resmin sağ alt tarafındaki kurumuş yapraklar ve dallar ,huş ağacındandır.
Sauna sonrası güzel kokmak için onunla gövdenize hafifçe vurursunuz,.

2) Nokia


Nokia telefonları artık bilmeyen yoktur ama Nokia isminin nereden geldiğini biliyor musunuz? 
Nokia; benim yaşadığım şehir olan Tampere'nin 12 kilometre ilerisinde bi yerleşim yeri.Nokia firması adını bu yerden alıyor.Şirket ilk kağıt ve kağıt ürünleri üretmek için kurulmuş.1960'larda tuvalet kağıdı ,1980'lerde cep telefonu satmak;girişimcilik dediğin böyle olur.Nokia adı altında çıkan son model Lumia; Fince "karlar" manasına gelir.Bu da bi köşede dursun. 
Olurda yolunuz Tampere / Finlandiya'ya düşerse Vapriikki isminde bir müze var.Bu müzede Nokia'ya ayrılmış bir bölüm var.Eskinin Nokia telefonları burada sergilenmekte. 

3) Molotof KokteyliMolotof kokteylini ilk kullanan İspanyollar olsada,isim babası Finler'dir.Finlandiya'nın bölünmesine sebep olan Rus siyasetçi Vyaçeslav Molotov'u aşağılamak için bu isim kullanılmıştır.Kış savaşı olarakta anılan ikinci dünya savaşında Finler,molotof kokteylleri Ruslara karşı kullanmışlardır.Finlandiya ve Rusya arasındaki bu savaşın sonunda Finlandiya'nın zayiyatı 70.000 civarında olurken Rusya'nın zayiyatı 320.000'i bulmuştur.

4) Linux 


Linux günümüzde de kullanılan bir işletim sistemi ve işletim sistemleri için çekirdek yazılımıdır.İşletim sistemi olarak kendiniz kullanmadıysanız bile ismini büyük ihtimalle duymuşsunuzdur.
Bunun yanında hepimizin bildiği,cep telefonlarında kullanılan Android sistem,bu çekirdek yazılım kullanılarak yapılmıştır.
Linux işletim sistemini yapan kişi Linus Torvalds adında bir Fin'dir.

5) IRC (Internet Relay Chat) - Internet aktarmalı sohbet


Gençlerin hatırlamakta güçlük çekeceği ama orta yaş ve üzeri grubun hemen "Haaaa" diyeceği IRC, Finlandiya tarafından dünyaya kazandırılmış yegane buluşlardan biridir.IRC nedir diyenler için ;bilgisayara kurarak çalıştırdığınız bir tür messenger ve chat uygulamasıdır.Şimdi resme tekrar bakınca günümüzdeki uygulamaların aslında IRC den çokta ileri gidemediklerini görüyorum.

6) Erwise


1992 yılında Helsinki Teknoloji Üniversitesinde okuyan 4 doktora öğrencisi tarafından geliştirilen,dünyanın ilk kullanıcı arayüzüne sahip web tarayıcısıdır.Firefox,Google Chrome,Safari ,Opera falan alayının atasıdır.Tarayıcının kendisi uzun süre ve yaygın olarak kullanılmamıştır ancak alanında öncü olması nedeniyle önemlidir.

5) Angry Birds,Clash of Clans,Max Payne


Finlandiya özellikle son zamanlarda oyun yazılımına ciddi ağırlık vermiş durumda.Hem kendileri oyunlar üretmekte hemde diğer dünyaca ünlü oyunların geliştirilmesine yardım etmekteler.Bunlardan en popüleri Angry Birds olsada; Clash of Clans,Max Payne,NFS Carbon,Flag Out,Warhammer 40,000: Squad Command ...bu listede sıralanabilecek diğer oyunlar.
Yukardaki görseldeki siyah kuşu gördünüz mü.O kuş gerçekten var.Finlandiya'da ormanlarda yaşayan ve adına Metso denen agresif bir kuş :)

6) SMS (Short Message Service) - Kısa Mesaj Servisi


Hepimizin nerdeyse hergün kullandığı sms yani kısa mesaj servisinin babası Matti Makkonen isimli bir Fin'dir.Daha sonra onun fikri Almanlar tarafından geliştirilerek günümüzdeki halini almıştır.Matti Makkonen bu icadı için patent alamamış ve bundan 5 kuruş kazanamamıştır.
Sonra diyorlar ki efendim Finlandiya'da neden intihar oranı yüksek.

7) Kablosuz Kalp Atışı Monitörü1977'de Seppo Säynäjäkangas isimli bir Fin tarafından,Finlandiya ulusal kayak takımının antremanlarına yardımcı olmak için icat edilmiştir.Günümüzde profesyonel sporcular ve diğer spor yapan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.Yeni modelleri bileğe yada parmağa takılarak kalp atış hızını ölçer.

8) Trafik Reflektörü / Yansıtıcı


Hepimizin bildiği kullandığı trafik reflektörleri karanlıkta ışığı toplayıp yansıtarak araç ve yaya güvenliğini sağlarlar ve Finlandiya'da icat edilmişlerdir.Finlandiya'yı az çok bilenler kışların ne kadar karanlık olduğunu tahmin ederler.Finlandiya'da hala hem yayalar hem araçlar için reflektör kullanımı hayati önem taşımaktadır.Olurda kışı Finlandiya'da geçirmek durumunda kalırsanız,kesinlikle üzerinde reflektör olan kıyafetler giyin yada kola takılan reflektörlerden kullanın.Bu işin şakası yok.

9) Noel Baba


Özellikle Avrupa ve Amerika kıtasında Noel Baba'nın Finlandiya'dan çıktığı yönünde bir inanış var.Fırsatı kaçırmayan Finlandiya, ülkenin kuzey kısmında yer alan Rovaniemi şehrinde Noel Baba köyü yapmış.Her yıl çok sayıda turist burayı ziyaret ediyor ve buraya dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan çocuklardan milyonlarca kartpostal ve mektup geliyor.

10) Ren Geyikleri


Noel Baba olurda ren geyiği olmaz mı.Finlandiya'nın kuzey kısımlarında genelde Sami (Türklerle aynı ırktan geldiklerine yönelik rivayette var) denilen insanlar ren geyiği yetiştiriciliği ile uğraşırlar.Ren geyiği eti biraz tuzlu ama lezzetlidir,hemen hemen her markette bulabilirsiniz.
Bunun yanında her yıl kış mevsimine girerken ren geyiklerinin boynuzları düşer.Bu boynuzlardan çeşitli hediyelik eşyalar yapılır (baya pahalıdır).

11) Finlandiya Kahve Tüketimi


Kişi başına yaklaşık 1250 fincan kahve tüketimi ile Finlandiya dünyada 1. sıradadır.Finlandiya'da kahve hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır.Öyle ki kahve molaları kanunen belirlenmiş bir haktır.Türkiye ve pek çok diğer ülkede de kahve/çay molaları uygulansada bunun hiç bir yasal dayanağı yoktur ve iş verenin insiyatifindedir.
Bunun yanında büyük ihtimalle kişi başı en çok süt tüketen ülkede Finlandiya'dır.
Finler , gün içinde sudan daha fazla süt içerler.

12) Finlandiya Eğitim Sistemi


Daha önce uzun uzun anlattığım için burda tekrara girmeyeceğim. Dünya'nın en iyi eğitim sistemi olarak kabul ediliyor ve şu an pek çok ülkeye esin kaynağı olmuş durumda.
Finlandiya eğitim sistemi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

13) Rock ve Metal Müzik GruplarıDünya'da kişi başına düşen en fazla metal müzik grubu Finlandiya'da dır.Diğer ülkelerdeki 
insanların bi kısmı sırf bu müzik gruplarına hayranlıklarından Fince öğrenirler ki Fince öğrenilmesi en zor dillerden biridir.
Finlandiyalı başlıca şarkıcılar ve müzik grupları
The Rasmus,Apocalyptica,Him,Nightwish,Sentenced,Children of Bodom,Lordi
Bunlara Pop ve Rock türlerinde Finlandiya dışında pek tanınmayan ama dinlenilmesi gereken bi kaç isim daha ekleyeyim : Jenni Vartiainen,Chisu,Johanna Kurkela,Popeda,Haloo Helsinki,Juha Tapio.
Rap müzik sevenler içinde : Cheek,Elastinen

14) Kadınların Seçme ve Seçilme Hakları
Avrupa'da kadınların oy hakkını ilk kazandığı ülke Finlandiya'dır ve 1907 parlamento seçimlerinde dünyanın ilk kadın milletvekillerinin seçildiği ülke yine Finlandiya olmuştur.
Türkiye'de kanımca kadınların bi kısmı bu hakların kıymetini yeterince bilmiyorlar.Biraz dünya tarihini okusalar kadınların bu hakları kazanmak için ne büyük çabalar ve fedakarlıklarda bulunduklarını görürlerdi.Finlandiya'lı Minna Canth'ın hayatını okumanızı tavsiye ederim.

15) Hatırı Sayılır Finler


Jean Sibelius: Klasik müzik bestecisidir ve en önemli eseri "Finlandia" dır.Bu eseri dinlemeye başlayınca 3 saniye içinde ben bunu duymuştum deme ihtimaliniz yüksek.
Carl Gustaf Mannerheim:Finlandiya ordusunun komutanı ve siyasetçi.İkinci dünya savaşında Rusya'ya karşı olan mücadelede komutanlık yapmış.
Mikael Agricola:Fince'nin babası olarak anılır.Fince ilk yazılı eser olan İncil çevirisini yapmıştır.
Fince ;1500'lere kadar yazılı olarak kullanılmadığından dil bilgisi kurallarında bi çok eksik varmış.Günümüz Fince'sinde kullanılan bi kısım dil bilgisi kuralları Mİkael Agricola katkıları ile oluşturulmuştur.
Elias Lönnrot:Kendisi doktor olmasına karşın,onu ünlü yapan şey;tıp alanındaki çalışmaları değil.Köy köy gezerek halk hikayelerini ve destanlarını toplamış ve Kalevala denen Fin halk destanını bir bütün halinde kitaplaştırmıştır.
Bu isimlerin ortak özelliği;bir dönem İsveç daha sonra Rusya egemenliğinde kalmış Finlerin,millet olma bilincine ve bağımsızlık yönündeki çabalarına büyük katkıları olmasıdır.

16) Sanayi Dönemine Geçişteki Yaşanan Sefalet

Yazıyı sonuna kadar okuyanlar için bir bonus olarak ekliyorum bu maddeyi.
Biz herşeyi yüzeysel öğrenen bi milletiniz.Biri size Finlandiya dese aklınıza gelişmiş,demokrasinin zirve yaptığı,eğitim sistemi ile insanları kendine hayran bırakan,nüfusu az ve kendisi küçük olmasına rağmen teknolojiye katkıları gözardı edilmeyecek bi ülke gelebilir. Finlandiya'nın bilim dallarında 5 Nobel ödülü olması da bunu destekliyor.
Ancak Finlandiya savaşlar görmüş,sonrasında iç savaşı yaşamış türlü sıkıntılar çekmiş ve oralardan bu günlere gelmiş bi ülke.Bu sıkıntılı dönemlerin en önemlilerinden biride sanayileşme döneminde yaşanmıştır.Benimde yaşadığım şehir olan Tampere eskiden fabrikalar kentiymiş.Ülkenin dört bir köşesinden insanlar iş bulmak için buraya gelmişler ancak insanlara yetecek kadar ev olmadığından.Evlerin her bir odası farklı bir aileye kiralanırmış.Daha sonra kiraların artmasıyla.Bir oda içinde kendisi zaten kiracı olan aileler yanları yalnız kişileri kiracı olarak almaya başlamışlar.Kiracının bile kiracısı varmış anlayacağınız.Bu dediğim evler,eski ve ahşaptan yapılmış binalar.Soğugu önlemek için duvarları gazete kağıtları ile kaplayıp,bi çeşit yalıtım sağlanırmış.Tampere'ye yolunuz düşerse Amurin müzesini bi rehber eşliğinde gezmenizi kesinlikle tavsiye ederim.Bazı şeylerin mucizevi bi şekilde ortaya çıkmadığını ,ciddi uğraş ve sıkıntılarla kazanıldığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler: Finlandiya hakkında bilgiler,Finlandiya hakkında ilginç bilgiler,Finlandiya tarihi,Finlandiya müziği,Finlandiya yaşam tarzı,Finlandiya'nın ünlü markaları,Finlandiya nın nesi meshur,Finlandiya şarkıcılar,Finlandiya'nın dünyadaki yeri,Finlandiyalı ünlüler,Finlandiya resmi dilleri,Finlandiya nüfusu,Finlandiya icatlar,Finlandiya dünyaya kattıkları,Finlandiya insanları,Finlandiya buluşlar,Finlandiya'yı nasıl bilirsiniz,
Amurin Museo,Vapriikki Museo,suomalaiset rock bandit,suomalaisten keksinnöt,suomalaisten keksintöjä,suomen sisu,suomen historia,suomen asukasluku,suomen tarina,suomen tarinoita,suomen tärkein sana


Önceki
Sonraki

12 yorum:

 1. Saunayi görünce gerisini unuttum :D zamanında nokia kullandigim halde finlandiyadan adini aldigini bilmiyordum :) tesekkürler bilgiler icin <3

  YanıtlayınSil
 2. Eskiden bizde Nokia yi Japon markasi saniyorduk

  YanıtlayınSil
 3. çok bilgilendirici bir yazı olmuş, ayrıca eğlenceli de olmuş, böyle devam etmelisiniz :)) ben de bloguma beklerim.
  http://diclecan.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 4. Benim aklıma hep Turan halkı geliyor, Estonlarla birlikte oluşturdukları Fin-Ugor kavimleri :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fince ,Estonca,Macarca ve Türkçe birbirine yakın diller ama aynı milletten olduğumuzu söylemek zor

   Sil
 5. Merhaba, yazınızı ilgiyle ve severek okudum. Bu bilgilerin çoğu eksikti ben de ve sayenizde bilgilenmiş oldum. Kaleminize sağlık. Hoşça kalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sağolun yorumunuz için Halil Bey.Bi nebze faydalı olabildiysek ne mutlu

   Sil
 6. Blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. Finlandiya ile aynı dil grubunda olduğumuzu ve Göller ülkesi olduğunu bilirdim, ancak bu kadar çok şeye imza attığını duymamıştım. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 7. Gayet güzeldi zevkle okudum:))

  YanıtlayınSil
 8. Harika bir yazı elinize sağlık

  YanıtlayınSil