Ucuz Bilet Bulma


Avrupa’da faaliyet gösteren bütçe dostu ,ucuz uçak bileti bulabileceğiniz havayolları firmalarının sıralı tam listesi.Bilet almadan önce; listenin sonunda konuyla ilgili uyarı ve önerilerimi mutlaka okuyunuz.

Aer Lingus       
Dublin merkezli İrlanda’lı bir firma ve Avusturya,Belçika,Hollanda,Fransa,Almanya,İspanya gibi pek çok Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor.Bunun yanında Türkiye’de genelde Salı ve Cumartesi günleri İzmir - Dublin arası direkt uçuşları var.

AirBaltic           
Merkezi Riga Letonya’da olan AirBaltic, İskandinav hava yolları (Scandinavian Airlines System -SAS) ile birlikte çalışıyor ve Kuzey Avrupa ve Baltık Ülkelerine uçuşlar düzenliyorlar.
AirBaltic’de ucuz biletler bulunsada,şöyle bi durum var:Yanınızda küçük bebek varsa onun içinde nerdeyse yetişkinler kadar ücret alıyorlar.

Air Berlin          
Berlin ve Dusseldorf şehirlerini merkez bağlantı noktası olarak kullanan Air Berlin, adındanda anlaşılacağı gibi bir Alman firması.Yaygın bi ağı var ama ucuz bilet denk getirmek oldukça güç. Gideceğiniz tarihten mümkünse bi kaç ay önceden bilet fiyatlarına bakın.Helsinki – Berlin uçuşları bulunduğuğundan Finlandiya – Almanya arası seyahat edecekler için önemli bir havayolu şirketi.

Blue Air            
Romanya merkezli Blue Air havayolu şirketi Romanya ile pek çok Avrupa ülkesi arasında uçuşlar gerçekleştiriyor.Bunlar içinde Almanya,Fransa,İspanya,İsveç ve Finlandiya da bulunuyor.

CityJet             
Dublin İrlanda merkezli bir firma ancak uçuşların çoğunda Londra hub olarak kullanılıyor.
Londra - Amsterdam, Londra - Floransa, Londra - Antwerp uçuşları var.Bunlara ek olarak Amsterdam – Manchester ve New Castle seferleri bulunuyor.Yaygın bir ağı bulunmaması olumsuz bir yön olarak ortaya çıkıyor.

Condor            
Frankfurt merkezli bir Alman havayolu firması olan Condor toplamda 75 noktaya sefer düzenliyor ve yıllık yolcu kapasitesi yaklaşık 7 milyon.Türkiye’de ki İzmir,İstanbul,Antalya gibi büyük şehirlerden İngiltere,Belçika ve Almanya’ya seferleri mevcut.

EasyJet                       
London merkezli şirket Avrupa şehirleri arasında direkt uçuşlara sahip.Avrupa içerisinde geniş bir hizmet ağına sahip olmasına karşın Easy Jet Türkiye’nin Izmir,Dalaman ve Antalya gibi turistik yerlerinden Londra’ya uçuşlar gerçekleştiriyor.

Flybe               
Merkezi sefer noktaları olarak Birmingham ve Manchester’I kullanan Flybe,müşterilerine ucuz uçak bileti sağlama iddiasında başka bir İngiliz havayolu şirketi.Flybe’nin Türkiye’ye uçuşları bulunmuyor ancak İngiltere ile İtalya,İsviçre,Almanya,İskoçya,Hollanda ve İspanya arasında uçuşları mevcut.

Eurowings        
Dusseldorf ve Hamburg merkezli Eurowings pek çok noktaya uçuş gerçekleştiriyor.Özellikle Almanya,İtalya,İsviçre,Portekiz,Polonya ve Avusturya gibi Avrupa ülkeleri ve Türkiye arasında uçuşları bulunması sebebiyle önemli bir firma.Avrupa Türkiye arası uçuşlarda Ankara,İstanbul,İzmir gibi şehirlerin yanı sıra Ordu,Samsun,Kütayha şehirlerinede seferler düzenliyor.
Bazı yerlerde German Wings isminide görürsünz.Luftanhsa ve Eurowings ortaklığı ile kuruşmuş bir havayolu firması.Yine bilet alma işlemleri Eurowings havayolunun sitesinden yapılıyor.

Meridiana         
Meridiana havayolları İtalya’nın Sardinya adasında kurulmuş,özel bir İtalyan havayolu şirketi.Şirketin kurulma amacı bölgedeki turizmin geliştirilmesi olduğundan.İtalyan şehirleri arasında seferler düzenliyor.Ayrıca İtalya’dan Yunanistan’a ve İspanya’ya seferleride mevcut.

Monarch Airlines
1968 yılında kurulan İngiliz havayolu şirketi Monarch Airlines, İngiltere’nin Londra (Gatwick, Luton), Birmingham, Manchester şehirlerinden tatil beldelerine hem bireysel hemde tur şirketleri ile anlaşarak yolcuları taşımakta.Antalya’da bu destinasyonlardan biri.

Niki      
Merkezi Viena’da olmasına karşın Niki havayollarının uçuşlarının büyük bir kısmı Almanya’dan gerçekleştirilmekte.Almanya’dan çevre ülkere uçuşları olduğu gibi Amerika Birleşik Devletlerinede uçuşları var.

Norwegian ve Widerøe
Norwegian Airlines ve Widerøe Norveç merkezli iki farklı havayolu firması. Widerøe seferleri ağırlıklı olarak Norveç içinde ,şehirler arasında.
Norwegian Airlines seferleri yaygın olarak hem Norveç ile diğer Avrupa ülkeleri arasında hemde Norveç dışında farklı Avrupa ülkeleri arasında.Norvegian havayollarında ucuz uçak bileti bulmak mümkün ama bileti erken almak gerekiyor.Geniş bi faaliyet alanı bulunduğundan,özellikle Kuzey Avrupa’ya yapılacak seyahatlerde önemli bir firma.

Pegasus Airlines
Pegasus havayollarını artık duymayan kalmamıştır büyük ihtimalle.Türkiye’den pek çok Avrupa şehrine direkt yada aktarmalı uçuşları bulunması nedeniyle Türkiye’de yaşayanlar için listedeki en önemli havayolu desek yanlış olmaz.Pegasus havayolları uçuşları için merkez olarak İstanbul’u kullanıyor.

Ryanair
Rynair’in uçuşlarının merkezi Londra ve Dublin şehirleri olsada. Avrupa’nın farklı ülkeleri ve şehirleri arasında seferleri bulunuyor ve yaygın bir ağa sahip.Ucuz uçak bileti yada ucuz uçak bileti bulabileceğiniz havayolu firmaları denilince ilk akla gelen isimlerden biri.Rynair’in bu kadar tanınan ve bilinen bir firma olması,ucuz biletlerinde çabuk tükenmesine sebep oluyor.

SmartWings     
Prag’I hub olarak kullanan Smartwings in Avrupa’da geniş bir faaliyet alanı var ancak fiyatlar çok ucuz değil diğer havayolları ile karşılaştırınca.

Sunexpress      
Antalya ve İzmir’i merkez çıkış noktaları olarak kullanan Sunexpress; THY ve Lufthansa ortaklığı ile kurulmuş bir firma.Fiyatlar çok çok ucuz olmasada İzmir ve Antalya’dan Avrupa’nın pek çok ülkesine direkt uçuşları olması sebebiyle isminden bahsedilmesi gereken bir havayolu. İzmir Helsinki arası direkt uçuşlar sezonluk olarak yapılıyor ilkbahar sonu başlıyor ve sonbahar sonu bitiyor.

Transavia         
Transavia : Air France ve KLM (Hollanda hava yolları) grubunun bi üyesi ve Amsterdam, Paris (Orly) şehirlerini ana merkezler olarak kullanıyor.

Vueling
Avrupa’da 144 noktaya uçuşu olan Vueling’in ana hubları Barselona ve Roma.Vueling’in en önemli özelliği Barselona’yı uçuşları ile Avrupa’ya bağlaması.İspanya’da diğer bir kaç şehrede Barselona üzerinden aktarmalı gidiyor.

Wizz Air           
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'den faaliyetlerini yürüten firma Macaristan ile diğer pek çok Avrupa ülkesi arasında seferler düzenliyor.Bunun yanında Tel-Aviv İsrail,Aştana Kazakistan,Dubai Birleşik Arap Emirlikleri gibi Avrupa dışındaki bazı şehirlerede seferleri mevcut.

WOW              
Kulağa her ne kadar world of warcraft’ın kısaltması gibi geliyorsada ; WOW, Reykjavik İzlanda merkezli bir havayolu firması ve İzlanda'dan Batı Avrupa'ya ve Kuzey Amerika'ya seferler düzenliyor.

Listeye şöyle bi göz attıysanız,gelelim sadede ; Yurtdışına Çıkış Rehberi yazımda kısaca değindiğim neden bu havayolları diğer havayollarına göre daha ucuz sorusuna biraz daha açıklık getirmek istiyorum.
Bunun bir kaç sebebi var.Öncelikle sunulan hizmetler daha kısıtlı,ek hizmetleri almak için ek ödemeler yapmanız gerekiyor.Mesela pek çoğu size sadece 1 el bagajı taşıma hakkı veriyor.Eğer bir valiz götürmek isterseniz bilet ücretine ek olarak bu valiz için tekrar para talep ediyorlar.Diğer bir sebep bu havayollarının genelde alternatif havaalanlarını kullanmaları;kullandıkları havaalanları genelde daha az kullanılan ve şehir merkezine uzak noktalardaki yerler olduğundan,bu durum maliyetlerini düşürüyor.Bi diğer nedenide uçak içerisindeki ikramların ya çok az olması yada hiç olmaması.Bu durumda uçak içerisinde su bile içseniz bunun için ek ücret ödemeniz gerekiyor.Durumu kısaca özetlersek normal havayolları firmalarında pek çok hizmet bir fix menü gibi size sunulur.Diyelim ki Türk Hava Yollarından bilet aldınız,bu bilet size uçaktaki ikramlardan faydalanma ve 30 kiloya kadar valiz taşıma hakkı veriyor.
Bütçe dostu veya ucuz havayolu firmalarında ise durum Ala-carte (seçmeli) menü gibi.Kullandığınız veya kullanacağınız hizmetler için ayrı ayrı hesap yapılıyor.Bu sistemin faydalı olduğunu düşünüyorum ,zaman zaman bende kullanıyorum.Ancak biletinizi alırken bu biletle size neler sunulduğuna ve ek hizmetlere ihtiyaç duyup duymadığınıza dikkat etmenizde fayda var.

Tek tek firmaların web sitelerine bakıp bilet aramak zor olduğundan genelde ucuz uçak biletlerini tarayan ve size en iyi seçenekleri göstermeyi amaçlayan siteler mevcut.
Bunlar içinde şu an en popüler olanları şöyle:

Momondo.com
Skyscanner.net
Aerobilet.com
Turna.com
Geziko.com

Ucuz otobüs biletleri için flixbus ve onnibus firmalarina gözatabilirsiniz.


Etiketler:ucuz bilet,ucuz ucak bileti,en ucuz uçak bileti,ucuz bilet sitesi,ucuz bilet siteleri,ucuz bilet bulma sitesi,en iyi uçak bileti sitesi ekşi, ucuz ucak bileti, ucuz otobüs bileti, en ucuz uçak bileti iç hatlar, uçak bileti pegasus, uçak bileti thy,otobüs biletleri,ucuz bilet al,avrupada en ucuz uçak bileti satan havayolları.
Önceki
Sonraki

1 yorum:

  1. Kısıtlı bir bütçeyle gezi planlayanlar için oldukça donanımlı bir yazı, teşekkürler. Arkadaşlarıma da göndereceğim bu yazıyı. Kaleminize sağlık.

    YanıtlayınSil