Avrupa'nın En Çok Ziyaret Edilen Ülkeleri

Avrupa'da en çok turist çeken ülkeler

10) Polonya


38 milyon nüfuslu Polonya'nın başkenti, Varşova.
Ülkenin resmi dili, Lehçe ve para birimi, Zloty.

Polonya'yı Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

16.7 milyon

9) Yunanistan


Yunanistan'ın başkenti, Atina ve resmi dili, Yunanca. Yunanistan nüfusu yaklaşık 11 milyon ve ülkenin para birimi, euro.

Yunanistan'ı Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

26.5 milyon

8) Avusturya


Başkenti Viyana olan Avusturya'nın nüfusu 8.6 milyon. Avusturya resmi dili Almanca, daha doğrusu Avusturya Almancası.
Ülkenin para birimi, euro.
Genelde isimden dolayı Avusturya ile Avustralya'yı karıştırıyor insanlar. Avusturya, Avrupa'da ve Almanya'nın komşusu.

Avusturya'yı Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

30.7 milyon

7) Rusya


Rusya'nın başkenti, Moskova ve resmi dili Rusça. Bazı bölgelerde yerel dillerde konuşulmakta. Rusya'nın nüfusu 146 milyon ve para birimi ruble.

Rusya'yı Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

31.3 milyon

6) İngiltere (Birleşik Krallık)


İngiltere'nin başkenti Londra, para birimi Sterlin, nüfusu 65 milyon. Ülkenin resmi dili İngilizce.

İngiltere'yi Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

32 milyon

5) Almanya


Başkenti Berlin olan Almanya'nın para birimi euro ve Almanya'nın nüfusu 82 milyon ve resmi dili Almanca.

Almanya'yı Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

35 milyon

4) Türkiye


Türkiye'nin başkenti Ankara, para birimi Türk Lirası ve nüfusu 79.8 milyon.
Türkiye'nin resmi dili Türkçe.

Türkiye'yi Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

39.5 milyon

3) İtalya


Başkenti Roma olan İtalya'nın nüfusu 62 milyon, ülkenin para birimi euro ve resmi dili İtalyanca.

İtalya'yı Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

50.7 milyon

2) İspanya


İspanya'nın başkenti Madrid, nüfusu 46 milyon, para birimi euro ve resmi dili İspanyolca.

İspanya'yı Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı 

68.2 milyon

1) Fransa


Fransa'nın başkenti Paris, resmi dili Fransızca, para birimi euro ve Fransa'nın nüfusu 67 milyon.
Bir kaç hafta sonra çok detaylı bir Paris gezi rehberi hazırlayacağız. Beklemede kalın.

Fransa'yı Ziyaret Eden Yıllık Turist Sayısı

84.5 milyon

Liste bu şekilde. Peki bu tür listeler ne kadar gerçeği yansıtıyor ve ne kadar güvenilir. Bu konuda ciddi şüphelerim var.
Öncelikle turist sayıları; ülkeye yabancı ülke pasaportu ile giriş yapan kişi sayısına göre çıkarılıyor. Haliyle Alman Pasaportu ile Türkiye'ye giriş yapan bir Türk de yabancı turist olarak sayılıyor veya bu kişilerin yabancı pasaportlu eşleri çocuklarıda turist olarak sayılıyor.
Hem Avrupa hemde dünyada en çok turist çeken ülkeker sıralamasında 1. olan Fransa, konumu itibarı ile Avrupa'da karadan yapılan seyahatlerde, geçiş güzergahı durumunda; yani Almanya'dan arabayla, otobüsle veya trenle İspanya'ya gidecek kişi Fransa'dan geçiyor. Bu kişi Fransa'ya tatil amacı ile gitmesede veya sadece Fransa'dan transit geçsede, Fransa'ya gelmiş bir turist gibi sayılara ekleniyor.
Bunun yanında ülkelerin ikili ilişkileri ve ticari faaliyetleri turist sayısında önemli etki yapıyor. Duruma göre bazı ülkeler vatandaşlarını şu ülkeye gidin yada gitmeyin diye motive ediyorlar.
Turist sayılarını etkileyen bir diğer etken de ülkelerin uyguladıkları vize rejimi; Yunanistan örneğinde olduğu gibi Avrupa Birliği ve Schengen alanına dahil olması, Yunanistan'ın ziyaretçilerinde önemli bir düşüşe sebep oldu. Yunanistan'ın uygulamak zorunda kaldığı vize prosedürü nedeni ile turistler, Yunanistan ile benzer özelliklere sahip (doğa, deniz, konum bakımından) Türkiye'ye doğru yöneldiler.
Bir de gelen turistlerin yaptıkları harcamalar konusu var; Türkiye nicelik olarak çok turist çekiyormuş gibi görünsede, nitelik olarak bu turistler genelde ülkeye çok para bırakmayan gelir gruplarından. Türkiye listede görüldüğü üzere Avrupa'da 4. Sırada turist sayısında, Dünya'da ki sıralamada da en son 6. Sıradaydı. Buna rağmen Türkiye'nin turizm geliri, kendisinden çok daha az turist çeken ülkelerden bile daha düşük.
Not: Listede ki ülkelerden Polonya, Yunanistan, Avusturya, Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa, Schengen bölgesinde ve hizmet veya hususi pasaportu olmayan Türk vatandaşlarının bu ülkelere gidebilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekiyor. 
Schengen vizesi ile bilgiler ve kafanızdaki sorulara cevap verecek yazılarımızı aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Schengen Vizesi Almanın Püf Noktaları

Schengen Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

Etiketler: polonya bayrağı, yunanistan bayrağı, avusturya bayrağı, rusya bayrağı, ingiltere bayrağı, italya bayrağı, fransa bayrağı, türk bayrağı, ispanya bayrağı, almanya bayrağı, türkiye'ye gelen turist sayısı, türkiye'ye kaç turist geliyor, almanya'ya gelen turist sayısı, avusturya'ya gelen turist sayısı, italya'ya gelen turist sayısı, avrupa'da en çok turist nereye gidiyor, turistlerin en çok gittiği ülkeler avrupa, yabancı turist sayısı nasıl hesaplanıyor, türkiye'ye gelen yıllık ziyaretçi sayısı, türkiye'ye gelen yıllık turist sayısı, polonya başkenti, polonya nüfusu, polonya dili, avusturya hakkında bilgi, avusturya nüfusu, avusturya nerede, rusya hakkında bilgi, rusya federasyonu, rusya başkenti, rusya nüfusu 2017, ingiltere hakkında bilgi, italya roma, italya hakkında bilgi, italya'nın ana dili nedir, almanya başkenti, almanya hakkında bilgi, almanya nüfusu 2017, ispanya hakkında bilgi, fransa paris, fransa hakkında bilgi.en popüler ülkeler Avrupa, turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler.
Önceki
Sonraki

2 yorum:

  1. Bana, Fransa'nın herkesten daha fazla turist ağırlaması hep ilginç gelmiştir. Biz kendi ülkemizin değeri yok...

    YanıtlayınSil
  2. Mesela Rusların çok iyi şartlarda çok ucuza Türkiye'ye geldikleri hep söylenir. Yurdum insanı onların yaşadığı ayrıcalıkların onda birini yaşıyor mu acaba? İtalya'nın turist sayısının fazla olması tarihi mimari dokuya özen göstermeleri olabilir mi?

    YanıtlayınSil