Paris Gezilecek Yerler

Paris Gezilecek Noktalar

Louvre Müzesi (Louvre Museum)

Louvre müzesinin içinden çekilmiş louvre bahçesi ve louvre giriş kapısı
Louvre Müzesi - Louvre Museum
Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi herhalde Louvre Müzesi'dir. 9 milyon'un üzerinde yıllık ziyaretçisi varmış (onların yalancısıyım). Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa tablosu da bu müzede sergileniyor. Mona Lisa tablosu oldukça ufak ve maalesef çok yaklaşmanıza izin vermiyorlar. Tabloyu görüp inceleyeyim gibi bir düşünceniz varsa; dürbün falan lazım o derece.
                  

Müze oldukça büyük; gez gez bitmiyor.
Louvre müzesi içinde pek çok yağlı boya tablo, heykeller, eski Mısır, antik Yunan ve Roma döneminden kalıntılar, İslam dönemi sanat eserleri sergileniyor.Louvre müzesi Türk eserleri içinde İznik çinileri ve Kanuni Sultan Süleyman'ın kılıcı da olduğu söyleniyor. Zaman sıkıntısından bakma şansı bulamadım.
Müze büyük, çok eser var ama buna rağmen bana çok etkileyici gelmedi.
St Petersburg'daki Emirtaj Müzesi'ne daha önce gitmiş olanlar büyük ihtimal benim gibi hissedeceklerdir.
Emirtaj Müzesi'nin tadını vermiyor.
Louvre Müzesi salı hariç diğer tüm günler açık. Salı günleri kapalı.

Louvre Müzesi giriş ücreti 

15 euro

Yanınızda ufak çocuk varsa sıra beklemeden hemen önden girmenize izin veriyorlar. Bildiğiniz VIP gibi muamele görüyorsunuz.
Louvre Müzesi önünde inanılmaz uzun kuyruklar oluşuyor. Haliyle insanlar nasıl sıra beklemeden girerim veya bekleme süremi nasıl azaltırım diye düşünüyor. Biletinizi müzeye gitmeden önce internet üzerinden almak bekleme sürenizi azaltsada; ciddi bir fark yaratmıyor.
Nedeni ise; asıl bekleme sebebinin müzenin girişindeki güvenlik kontrolü olması. Sıra beklemeden Louvre Müzesi'ne girmek için çocuk yapmaktan başka şansınız yok!
Bide internette sürekli Louvre Piramidi (cam piramid)'nin olduğu yerden değilde, Louvre metro istasyonunun ordaki girişten giderseniz sıra bekleme sürenizin az olacağı söyleniyor. Ben orda sorduğumda bu girişin sadece gruplar için kullanıldığını söylediler. O güne özel bir uygulama mıydı bilmiyorum. Siz yine şansınızı deneyin.
Son bir not: Benim gibi Van Gogh sever biriyseniz; Louvre Müzesi'nde boşu boşuna Van Gogh tablosu aramayın. Did you mean D'Orsay Museum? Cevabını alırsınız :)

Orsay Müzesi (Musée d'Orsay)

Orsay müzesinin içeriden çekilmiş panaromik fotoğrafı - inside d'orsay
Orsay Müzesi - D'orsay Museum
Müze, Solérino metro istasyonunun yaklaşık 350 metre ilerisinde bulunuyor. Metro ile giderseniz, metro'dan çıkınca Bellechasse sokağı boyunca nehir'e doğru ilerleyin, müze nehir kenarına yakın bir noktada yer alıyor.
1898-1900 yılları arasında inşaedilmiş olan bina, eskiden tren garı olarak kullanılıyormuş. Daha sonra garı kapatıp müzeye dönüştürmüşler.
Orsay Müzesi, pazartesileri kapalı.
Mümkünse salı günü gitmeyin: Orsay Müzesi'ne pazartesi gidemeyenler salı günü yığılıyor. Bir de Louvre Müzesi salı günleri kapalı olduğundan oraya gidemeyenler Orsay Müzesi'ne doğru akın ediyor. Dünya'nın en çok ziyaret edilen ülkesine gidince; uzun kuyruklar her yerde. Burda da durum farklı değil.
Orsay Müzesi'ni ünlü yapan şey; buranın impresyonist (izlenimci) ressamların tabloları yönünden dünyadaki en geniş koleksiyona sahip olması
Vincent Van Gogh, Édouard Manet, Paul Cézanne, Pierre-Auguste Renoir, Claude Monet, Degas, Sisley, Gauguin gibi ünlü ressamların eserlerini bu müzede bulmak mümkün.
Starry night painting in d'orsay museum, musée d'orsay paris france
Vincent Van Gogh - Yıldızlı Gece (Starry Night)
Özellikle Vang Gogh'un Yıldızlı Gece (Starry Night ) tablosunun ikinci versiyonu burada bulunuyor. İlk yaptığı tablo New York modern sanatlar müzesindeydi en son.
Orsay Müzesi'nde tabloların yanı sıra heykeller ve dekorasyon eşyalarıda sergileniyor.
Orsay Müzesinde sergilenen Van Gogh Tabloları

Orsay Müzesi Giriş Ücreti

12 euro.
Resim sanatına ilginiz varsa; verdiğiniz parayı son kuruşuna kadar hak eden bir yer.

Sacré Cœur (Kutsal Kalp) Bazilikası

Sacre coeur bazilikası aşağıdan görünüşü paris fransa
Sacre Coeur Bazilikası - Sacred Heart
Montmartre tepesinin üzerinde yer alan Sacré Cœur'a en yakın metro istasyonu Anvers. Metro istasyonundan çıkınca yukarı doğru çarşı içinden yürüyüp bu tepenin aşağı kısmına geliyorsunuz. Yukarıya isterseniz merdivenleri kullanarak, yürüyerek çıkabilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız veya bu basamakları çıkmanıza engel olacak bir durumunuz varsa; sol tarafta teleferiğe benzeyen bir asansör var. Normal metrolardaki turnikeler gibi turnikeler var girişinde. Otobüs bileti ile veya toplu taşıma kartı ile binebiliyorsunuz.
Sacré Cœur bir kilise olmasına rağmen Asya'daki tapınaklara benziyor ve hoş bir görüntüsü var. Fransa - Prusya savaşında hayatını kaybeden Fransızların anısına yaptırılmış ve tamamlanması 1914 yılını bulmuş.

Sacre Coeur Bazilikası Giriş Ücreti 

0 euro,  yani ücretsiz.
Bazilikanın çatısına çıkıp manzarayı izlemek mümkün ancak çatıya ulaşmak için asansör olmadığından; 300 kusur basamak çıkmanız gerekiyor. Çıkamayacaklar üzülmesin; çünkü bu bazilika zaten tepenin üstünde ve bazilikanın ön bahçesinden bile bütün Parisi görebiliyorsunuz. (Gözünüzün el verdiğince)
Sacre Coeur Bazilikası'nın içi neye benziyor diye düşünenler videoya gözatabilir.

İstanbul Bebek'te aynı isimli bir kilise vardı hatırladığım kadarıyla.Bir ek bilgi daha :)

Moulin Rouge (Kırmızı Değirmen)

Moulen rouge dışardan görünüşü
Moulin Rouge - Kırmızı Değirmen
Kabare ve dans gösterileri ile ün salmış Moulin Rouge'da "show must go on" mantığı ile gösteriler hala devam ediyor. Biletler 80-100 euro civarında.
Moulin Rouge'a en yakın metro istasyonu, Blanche.
Önce Sacre Coeur'u ziyaret edip ordan yokuş aşağı yürüyüp buraya ulaşmakta mümkün.
Moulin Rouge, kırmızı değirmen anlamına geliyor. Zaten binaya bakınca neden bu ismi aldığı, belli oluyor.
Bir de sinema filmi vardı aynı isimli, başrolde Nicole Kidman oynuyordu.

Notre Dame Katedrali
(Notre-Dame de Paris)

How notre-dame looks, notre-dame ön çepheden çekilmiş fotoğrafı
Notre Dame Katedrali - Notre-Dame de Paris
Victor Hugo'nun din, toplum ve bireyi anlattığı efsane üçlemesi Sefiller (Les Misérables), Deniz İşçileri ve Notre-Dame'ın Kamburu (The hunchback of Notre-Dame) romanlarından; Notre-Dame'ın Kamburu hikayesinin geçtiği katedraldir.Bu hikayenin filmi, çizgi filmi ve hatta müzikali olmak üzere pek çok uyarlaması yapılmıştır.
(Bu arada Notre-Dame isimli Strasbourg'da da bir katedral var. Onunla karıştırmayın. )
Notre-Dame'ın kamburu hikayesinden aşina olduğumuz katedral, dışardan güzel ve farklı görünsede içi çok etkileyici değil.

Notre Dame Katedrali Giriş Ücreti

Notre-Dame'a girişler ücretsiz.

Girişte uzun kuyruklar oluşuyor. Ancak yanınızda ufak bebek/çocuk varsa direkt sıraya girmek yerine, öndeki görevliye doğru gidin. Sıra beklemeden içeri girmenize izin veriyorlar.
Notre-Dame Katedrali'nin küçük bir modelini, Notre Dame Katedrali Planını ve katedralin tarih içerisinde inşaa edilme aşamalarını katedralin içinde görmek mümkün. Katedralin içinde Joan of Arc ve Rahibe Teresa heykelleride yer alıyor.
Notre-Dame'ın içinde çektiğim videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Bir genel kültür bilgisi daha vereyim: Notre-Dame, Fransızca "Hanımefendimiz" manasına geliyormuş. Bu sözle kastedilen kişi ise Hz. İsa'nın annesi olan Meryem Ana imiş.
(Finlandiya'da yaşayan Fransız arkadaşıma sordum. Kesin bilgi yayalım)

Sainte Şapeli (Sainte Chapelle)

Kutsal Şapel (Holy Chapel) olarakta anılan bina, Cité Sarayı (Palais de la Cité) içinde yer alıyor. 14. yüzyıla kadar Fransız kralları burada ikamet ediyormuş.
Notre-Dame Katedrali'nin tam karşısında kalıyor. 4 numaralı metro hattına binip Cité metro istasyonunda inerseniz; hop ordasınız.
Şapel 1 ocak, 1 mayıs ve 25 aralık günleri dışında her gün açık.

Sainte Chapelle Giriş Ücreti

Tam 10, indirimli 8 euro.
Sainte Chapelle ve Conciergerie yi birlikte ziyaret etmek isterseniz bilet fiyatları tam 15, indirimli 12.5 euro.

Lüksemburg Bahçesi ( Jardin du Luxembourg)

Paris'de bulunan lüksemburg bahçesinin girişi ve girişteki pan heykeli
Lüksemburg Bahçesi - Luxembourg Garden
Bahçe ve bahçe içindeki Lüksemburg sarayına ulaşım için RER B banliyö tren hattını kullanıp Luxembourg istasyonunda inmeniz yeterli.
Pantheon da bu bahçeye yakın konumda . Önce Pantheon'a gidecekseniz. Pantheon'dan çıkınca Rue Soufflot boyunca aşağı doğru yürüyün. Sokağın sonunda bahçeyi göreceksiniz.
Oldukça güzel bir parkı andıran bahçeye giriş ücretsiz. Medici Çeşmesi de yine bu bahçenin içinde, sarayı karşınıza alınca hemen sarayın sağ tarafında.
Lüksemburg Bahçesinin neye benzediğini görmek için 1-2 dakikalık kısa videolarımıza gözatın.


Pantheon

Pantheon ön çepheden çekilmiş panorama fotoğrafı
Pantheon Paris Panorama
Roma'daki Pantheon binası örnek alınarak 1790 yılında inşaedilmiş. Önceleri kilise olarak kullanılmış ve Fransız devrimi sırasında anıt mezarlığa çevirilmiş yapıdır. Quartier Latin bölgesinde bulunuyor.Pantheona ulaşım için Lüksemburg bahçesinin yanındaki metro istasyonunu kullanabilirsiniz. Notre-Dame tarafından yürüyerek geliyorsanız; Sorbonne Üniversitesi'nin solundaki yoldan yukarı doğru devam edin, sokağın sonunda sola dönün, az ilerde karşınızda görürsünüz zaten.
Voltaire, Victor Hugo ve Marie Curie gibi ünlü Fransızların mezarları burada bulunuyor.

Paris Pantheon Giriş Ücreti 

Tam 9 euro.
İçi çok büyük veya görkemli değil. Kısıtlı bütçeniz varsa; paranızı farklı bir yer için saklayabilirsiniz.

Sorbonne Üniversitesi

Sorbonne üniversitesinin dışardan görünüşü
Sorbonne Üniversitesi
Notre-Dame tarafından Pantheon'a doğru giderken yolunuzun üzerinde göreceğiniz bu üniversite zamanında çok meşhur bir yerdi. Kitaplarda, romanlarda adını duyanlarınız olmuştur belkide. Sorbonne Üniversitesi'nden mezun Türk ünlüler de var.Üniversite 1968 yılındaki sol görüşlü hareketlerin merkezi olmuş Paris'de. Bu yüzden üniversiteyi tabir yerindeyse parça parça etmişler. Eski şaşası olmasada, yolunuzun üzerine düşerse bir bakmaya değer.

Zafer Takı ( Arc de Triomphe )

Yıldız meydanı - şanzelize
Zafer Takı - Triumphal Arch
Anıt, Napolyon'un emriyle Fransız devriminde ve Napolyon savaşlarında ölenler anısına yapılmış. Zafer Takı nedir diyenler için ;aslında Zafer Kemeri diye çeviri yapmakta mümkün. Zaten İngilizce'si de bu şekilde "Triumphal Arch". 12 caddeyi birbirine bağlayan meydanın ortasında yer alıyor.

Paris Zafer Takı Giriş Ücreti:

Kişi başı 12 euro.

Zafer Takına nasıl gidilir?

1, 2, 6 numaralı metrolardan biri ile veya RER A hattını kullanarak, Charles de Gaulle  - Étoile metro istasyonunda inerseniz. Metrodan çıkınca anıtı karşınızda görüyorsunuz. Tour de France Bisiklet Yarışının azizliğine uğradığımız için buraları hep çevirmişlerdi, biz ziyaret edince. Anıtı yakından inceleme şansımız olmadı.
Zafer Takına bağlanan caddelerden biri ve en ünlüsü de Şanzelize Caddesi (Champs-Élysées)
Şanzelize Caddesi üzerinde ünlü markaların butikleri ve kafeler bulunuyor.

Paris Akvaryumu (Aquarium de Paris)


Trocadéro metro istasyonuna yakın bir konumda. Burdan Eyfel kulesine doğru ilerlerseniz Akvaryum'un olduğu yönü gösteren tabelalar var zaten.

Paris Akvaryum Giriş Ücreti

Kişi başı 20 euro ve 3 yaş altındaki çocuklardan ücret alınmıyor.
20 euro'nun hakkını verecek büyüklükte ve güzellikte bir yer değil. İstanbul'da daha iyilerini bulursunuz ama küçük çocuğu müze müze, katedral katedral gezdirince sıkılıyor haliyle. Disneyland'a gitmek gibi bir niyetiniz yoksa. Çocuklu aileler için iyi bir alternatif olabilir.Bileti önceden internetten almanıza gerek yok. Girişte gişeden alabiliyorsunuz.

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower, Tour Eiffel)

Eyfel Kulesi - Eiffel Tower
Paris'e hatta Fransa'ya gitmişseniz Eyfel kulesine uğramamak olmaz! Büyük ihtimalle dünyanın en meşhur yapılarından biri. Durum böyle olunca paranızı almak için heyecanla bekliyorlar. Eyfel kulesine çıkmak ücretli hatta ne kadar yukarı çıkmak isterseniz ücret artıyor.
Çok gerek var mı? Bana sorarsanız Eyfel'e çıkmaya gerek yok. Eyfel kulesinin arka tarafındaki köprüyü geçince güzel bir park ve havuz var (resmi adı Trocadéro bahçesi, jardins du Trocadéro) o yöne doğru gidip yokuşu çıktığınızda yukarda seyir terası var.
Bir de Sacre Coeur'u görmeye giderseniz. Zaten bütün Parisi tepeden bedava izleyebilirsiniz.
Eyfel Kulesini görüp hayalkırıklığına uğrayan ve "bu ne ya, bildiğin elektrik direği" diyenler var.
Önce Paris'de bir fuar için yapılmış 324 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi daha sonra radyo kulesi olarak kullanılmış.
Böyle bir yerden tam olarak ne bekliyordunuz? :)
Beklentilerinizi makul seviyede tutmakta fayda var burayı ziyaret etmeden önce.
Eyfel Kulesi ve Civarını Gösteren Kısa Video


Les Invalides (Musée de l'armee)

Napolyon mezarı - napoleon's tomb - french army museum
Les Invalides
Fransız ordusunun tarihi ile alakalı askeri müze kompleksi, aynı zamanda Napolyon'un mezarı da burada bulunuyor.

Les Invalides giriş ücreti:

Tam 12 euro, indirimli 8 buçuk euro.
Bazı durumlarda müzeye ücretsiz girmek mümkün. Engelliler ve engellilere eşlik edenler, 18 yaş altı ziyaretçiler, asker üniforması ile müzeyi ziyaret eden yabancı askerler, Fransız gazileri vesaire diye liste devam ediyor.
Eyfel Kulesi'nin ordan yürüyerek gittik; Eyfel Kulesi ve Les Invalides arası yaklaşık mesafe 2 km. Yol üzerinde Unesco binasınıda görmüştük.

Rodin Müzesi (Musée Rodin)

Bizim, akıl ve ruh sağlığı hastanelerinin bahçelerine koyduğumuz Düşünen Adam heykelinin Auguste Rodin tarafından yapılmış orjinal versiyonu, bu müzede sergilenmekte. Rodin müzesinde pek çok diğer heykelde sergileniyor. Sanırım 6600 civarında toplam heykel sayısı.
Rodin Müzesi nerede diyenler için: Les Invalides'in hemen yanında bulunuyor.

Rodin müzesi giriş ücreti: 10 euro.


Pére Lachaise Mezarlığı

Ahmet Kaya - Yılmaz Güney - Balzac - La Fontaine - Moliére - Jim Morrison - Oscar Wilde
Pére Lachaise Mezarlığı Crematorium
Paris mezarlığı diyede anılan Pére Lachaise Mezarlığı pek çok ünlü ismin mezarlarının bulunduğu bir yer. Doors grubunun solisti Jim Morrison, "Herkes öldürür sevdiğini.." şiiri ile kalplerde yer etmiş Oscar Wilde, Goriot Baba ve Vadideki Zambak gibi eserlere imza atmış Honoré de Balzac, Kibarlık Budalası, Cimri isimli tiyatro eserleri ile tanıdığımız Moliére ve klasik müzik bestecileri Frédéric Chopin, Georges Bizet gibi dünyaca ünlü isimlerin yanında bizim ülkemizden ünlüler de var. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in mezarları da bu mezarlıkta bulunuyor.
Pére Lachaise mezarlığına ulaşım için 2 numaralı metro hattını kullanabilirsiniz. Pére Lachaise metro istasyonunda inerseniz giriş kapısı oldukça yakında.
Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in mezarlarını ziyaret edecekseniz. Bu şekilde ulaşım sağlamanızı tavsiye ederim. Bu mezarlık çok büyük ve bir kaç farklı giriş kapısı var. Pére Lachaise metro istasyonuna yakın olan kapıdan girerseniz; dümdüz ilerleyip bir 20-30 metre ilerde Yılmaz Güney'in mezarını göreceksiniz.
Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya'nın mezarları yan yana diye bir efsane var. Kesinlikle doğru değil. Yılmaz Güney'in mezarı dediğim gibi girişe yakın.
Ahmet Kaya'nın mezarı ise mezarlığa girdiğinizde solunuza düşen yoldan bi 400-500 metre yukarda.
Ahmet Kaya'nın mezarı 71. Bölümde, Yılmaz Güney'in mezarı ise 67. Bölümde.
Mezarlığın girişinde mezarlıktaki ünlülerin listesini ve mezarlarının yerlerini gösteren bir harita var.
Ne yazık ki Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in isimleri bu haritada yer almıyor. Mezarlığa gitmeden önce yerlerini biliyor olmanız gerekiyor. (Ki yerlerini söyledim zaten, bide harita ekleyim işiniz kolaylaşsın)

Ahmet Kaya mezarı nerde, yılmaz güney mezarı nerde, ahmet kaya'nın mezarının yeri
Ahmet Kaya Mezarı
Yılmaz Güney Mezarı


Paris Opera Binası (Palais Garnier)

Opera metro station, opera metro istasyonu paris fransa, ranska
Paris Opera - Palais Garnier

Operadaki Hayalet hikayesi bu opera binasında geçen olaylardan esinlenerek yazılmış. Yaklaşık 2000 kişilik kapasitesi var ve hala aktif durumda. Binanın içinde müze bölümüde mevcut. 3,7 ve 8 numaralı metro hatları ile buraya ulaşım sağlamak mümkün; Opera metro istasyonunda inip 1 numaralı çıkışı kullanırsanız. Metro istasyonundan çıkınca binayı hemen karşınızda göreceksiniz.

Les Catacombes (Catacombs of Paris)

Hikayeye göre mezarlıklarda yer kalmayınca milyonlarca Fransızın iskeletleri buraya getirilip,üst üste yığılmış.
Küçük çocuğu olan ailelerin ziyaret etmesi tavsiye edilmiyor. Biz de tavsiyeye uyup gitmedik. Zaten çok da bişey yok görülecek.
İçinde iskelet yığınlarının bulunduğu bir buçuk kilometrelik bir tünel.

Les Catacombes Giriş Ücreti: 

12 euro.
Bide 2007 yapımı Catacombs filmi vardı gerilim tarzı yine bu mekanda geçen.

Pont Alexandre III (3. Aleksander köprüsü)

Les Invalides ve Şanzelize'yi birbirine bağlayan ve Sen Nehri üzerinde bulunan köprü, Les Invalides'in arka tarafında yer alıyor. Üzerinde bulunan heykellerle sanatsal, hoş bir görünümü var.

Pompidou Merkezi (Centre Pompidou)

Pompidou Merkezi - Centre Pompidou
Pompidou, Avrupa'daki en büyük modern sanatlar müzesi. Modern sanatlar çok ilgimi çekmediği için es geçtim burayı ama gitmek isteyen ve modern sanatlara ilgi duyanlar varsa; Hôtel de Ville veya Rambuteau metro istasyonlarının birinde inip yürümeniz gerekiyor. Çünkü iki metro istasyonunun arasında bulunuyor burası. Diğer bir değişle Hôtel de Ville'de indiyseniz; Rambuteau istasyonuna doğru. Rambuteau'de indiyseniz Hôtel de Ville yönüne doğru yürüyün. Yolun kenarında duran kocaman ve çirkin Centre Pompidou binasını görmemeniz mümkün değil.Binanın mimarı Renzo Piano.( eserinle övün)
Paris Fransa
Stravinsky Çeşmesi ve Aziz Meryem Kilisesi
Bu binanın yakınında Stravinsky Çeşmesi (Fontaine Stravinsky) ve Aziz Meryem Kilisesi var. Buralarada gözatmakta fayda var.

Paris République Meydanı (Paris Cumhuriyet Meydanı, Place de la République)

Fransa cumhuriyetinin simgesi marianne heykeli - république metro
Paris Cumhuriyet Meydanı, Place de la République
Meydanda bir havuz ve bu havuz üzerinde yükselen Marianne heykeli bulunuyor
Marianne, Fransa Cumhuriyeti'nin ulusal sembolü. Özgürlük tanrıçası olarak da anılıyor. Marianne heykelinin yanında 3 kadın heykeli var. Bunlarda Fransız Devrimi'nin sloganındaki " Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik" ifadelerini temsil ediyor.
Zaten heykelin üzerine de Fransızca bu ifadeler " Liberté, Égalité ve Fraternité " şeklinde yazılmış. Heykelin alt kısmında da Fransız Devrimini anlatan kabartmalar bulunuyor.
Paris Cumhuriyet Meydanı'na ulaşım için metroya binip République metro istasyonunda inmeniz yeterli.
Metro istasyonu 3, 5, 8, 9 ve 11 numaralı Paris metro hatlarının kesiştiği noktada.
Meydanda gündüzleri çok fazla insan olmuyor. Kaykay yapan yada bisiklet süren gençleri görürsünüz. Akşamları ise meydan daha canlı ve insanların buluşma noktası durumunda. Müzik yapanlar, dans edenler meydana renk katıyor.
İnsanların toplanma yeri olmasının bir de eksisi var tabi ki; hırsız uğursuz tiplerde buralarda dolaşmaya başlıyor. Akşam saatlerinde buraya gidecekseniz; paranıza, cüzdanınıza iyi sahip çıkın.

Aziz Martin Kanalı (Canal Saint Martin)


Saint Martin Kanalı, kilometrelerce uzayıp giden bir su kanalı. Kanalın başlangıç yeri (belkide bitiş yeri) République Meydanı'na yakın bir noktada.
Meydandan Rue du Faubourg du Temple boyunca dümdüz 300 metre kadar gidince buraya geliyorsunuz. Geçeceğiniz sokak üzerinde sağlı sollu içinde Türk kebabçılarında olduğu ucuz restoranlar var.
Gezip görmek için alternatif yerler arayanlar için güzel bir yer.

Tuileries Bahçesi (Jardin de Tuileries)

Louvre müzesi ve Concorde Meydanı arasında yer alan ve halka açık bir bahçe.
Condorde meydanı, Obelisk'in (dikilitaş) bulunduğu meydan. Concorde metro istasyonunda inince hemen meydanın köşesinden çıkıyorsunuz.
Orsay müzesi tarafından gelecekseniz. Orsay müzesinden nehre doğru ilerleyip köprüyü geçin. Karşınızda Tuileries Bahçesi'ni göreceksiniz.
Tuileries Bahçesi'ne giriş ücretsiz. 
Bahçenin içinde ufak bir lunapark da var.
Impresyonist ressamların tablolarının bulunduğu Orangerie Müzesi (Musée de l'orangerie) bu bahçe alanı içinde yer alıyor. Orangerie Müzesi; Matisse, Monet ve Picasso tablolarını bulabileceğiniz bir müze. Orsay müzesinde Monet tabloları olmasına  rağmen Matisse tabloları yok bilginiz olsun.

Kraliyet Sarayı (Le Palais Royal)

Le palais royal avlusu ve le palais royal sütunları
Le Palais Royal - Royal Palace - Kraliyet Sarayı
Burası eski bir saray ve Louvre Müzesi'ne yakın bir konumda. Palais Royal - Musée de Louvre metro istasyonundan çıkınca Louvre müzesi sağınızda kalıyorsa, sarayda solunuzda. Sarayın ana giriş kapısı bu bahsettiğim metro istasyonuna bakan tarafta olsada; biz biraz tesadüf eseri; yan taraftaki girişten girdik. Sarayın yanında bir de bahçe alanı var. Saray binası şu an kültür bakanlığı tarafından kullanılıyormuş, bahçenin çevresinde de sanat galerileri var.
Pariisi ranska le palais royal garden
Le Palais Royal Panorama
Saray avlusuna ve bahçeye giriş ücretsiz.
Sarayın avlusunda kısa kesik sütunlarla dekorasyon yapılmış. Görülmesi gereken yerlerden biri kesinlikle.
Bedava sirke baldan tatlıdır en nihayetinde.

Versay Sarayı ve Bahçeleri

(Versailles Palace and Gardens of Versailles)
Versay Sarayı, Paris şehir merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzakta. Saray pazartesileri hariç diğer günler açık.

Versay Sarayı giriş ücreti 

Seçtiğiniz tarifeye göre değişiyor. Ne varsa göreyim diyorsanız bilet fiyatı 27 euro'yu buluyor.
Sadece saraya giriş, dans eden fıksiyeleri ve müzikal gösteriyi izlemeden, 18 euro.

Versay Sarayına ulaşım

Shuttle servisler kullanabilirsiniz ama bunlar genelde pahalı. Daha ucuz bir alternatif için RER C hattında giden trene binip Versailles Château - Rive Gauche istasyonunda inip yaklaşık 10-15 dakika yürüyerek Versay Sarayına ulaşabilirsiniz.
St Petersburg'da ki Peterhof Sarayı'nın Versay Sarayı'ndan esinlenilerek yapıldığı söylenir. (Ruslar öyle diyordu, biz St Petersburg'da iken)
Versay Sarayı 67.000 metrekare alan üzerine kurulmuş ve toplamda 700 odası bulunuyor. Saray yapılırken tuvalet olayı düşünülmemiş daha doğrusu kasıtlı olarak eklenmemiş (Bizi yiyor da olabilirler) .
Sivas'lı hemşerimin dediği gibi "bu adamlar nereye sıç*cak" sorusunu birisi yükseltmiş olmalı ki; uzun zaman sonra saraya tuvaletler eklenmiş.

Disneyland Paris

Avrupa'nın en büyük tema parkı olma özelliğini taşıyan Disneyland Paris, Paris şehir merkezinden yaklaşık 45 kilometre mesafede.

Disneyland Paris giriş ücreti :

Seçeneklere göre değişiyor ve biletler 42 - 99 euro arasında. 3 yaş altındaki çocuklar Disneyland Paris'e ücretsiz girebiliyor ancak 3 yaş üzeri için ciddi bir indirim söz konusu değil. Nerdeyse yetişkin ve çocuk biletleri aynı fiyat.

Paris Disneyland'a ulaşım

Ulaşımda bütçenin can dostu trenleri kullanacaksanız.
RER A hattına binin ve Gare de Marne la Vallée Chessy de inin. Yaklaşık 600 metre yürüyüş mesafesi var trenden indikten sonra.
Hem Charles de Gaulle hemde Orly Havaalanlarından da Disneyland'a servisler. Bunlar için önceden yer ayırtmanız gerekiyor. Biletler yetişkinler için 20, 3-12 yaş arası çocuklar için 10 euro civarında. Gideceğiniz mesafe ve saate göre ücretler farklı olabilir.

Paris'de mutlaka görülmesi gereken yerler gibi listeler yapıyoruz veya seyahata çıkmadan önce; işte Paris'te nerelere gitmeliyim diye düşünüyoruz. Ancak kendimizi belli başlı yerlerle sınırlamak yanlış. Vaktiniz yettiğince Paris'i sokak sokak gezin, aslında gittiğiniz bütün şehirlerde bunu yapın. Çünkü başkalarının hiç dikkatini çekmeyen veya önemsemedikleri şeyler. Bazen sizin için çok değerli olabiliyor.
Keyifli gezmeler hepinize.
Soru ve görüşleriniz için yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca diğer gezdiğim şehirlerle ilgili yazılarımıda okuyabilirsiniz.
Yazıyı görsellere boğmamak için çok fazla fotoğraf eklemedim. Facebook sayfamızda paylaşacağım fotoları.

Etiketler: paris turistik yerler, paris denince akla gelenler, paris haritası, louvre müzesi giriş ücreti 2017, louvre müzesi arabistan putları, louvre müzesi putlar, notre dame müzikali, notre dame paris, notre dame belle, notre dame victor hugo, notre dame kimdir, notre dame ne demek, notre dame kamburu ekşi sözlük, notre dame ekşi, orsay müzesi sanat eserleri, orsay müzesi kısa bilgi, orsay müzesi ekşi, orsay müzesi sanat eseri, sacre coeur kilisesi, sacre coeur ne demek, sacre coeur nasıl gidilir, sacre coeur metro, sacre coeur ressamlar tepesi, sacre ne demek, sacre coeur kilisesi bebek, sacre coeur kilisesi hikayesi, sacre coeur view, sacre coeur metro, moulin rouge film, moulin rouge nedir, moulin rouge paris, moulin rouge nicole kidman, moulin rouge show, moulin rouge movie, notre dame katedrali giriş ücreti, sainte chapelle kilisesi, sainte chapelle Paris, sainte chapelle vikipedi, notre dame katedrali strasbourg, lüksemburg bahçesi giriş ücreti, paris bahçeleri, pantheon paris, pantheon mimarisi, pantheon yapılış tarihi, sorbonne üniversitesi nasıl girilir, sorbonne üniversitesi mezunu türkler, arc de triomphe paris, zafer takı ingilizcesi, zafer takları ne demek, disneyland paris bilet, disneyland paris ekşi, disneyland paris vikipedi, versailles sarayı kaç odalı, versay sarayı mimari özellikleri, versay sarayı gezi rehberi, versay sarayı mimarlar, versay sarayı tuvalet, 3.alexandre köprüsü, concorde köprüsü, centre pompidou hakkında bilgi, centre pompidou mimarı, pompidou ekşi, catacombes tarif, père lachaise mezarlığı defnedilen kişiler, père-lachaise mezarlığında yatan türkler, pere lachaise ahmet kaya, père lachaise mezarlığı ahmet kaya, pere lachaise nasıl okunur, ahmet kaya mezarına nasıl gidilir, pere lachaise map, yılmaz güney mezarı, eyfel kulesi ne amaçla yapılmıştır, eyfel kulesi özellikleri, eyfel kulesi kısa bilgi, eyfel kulesi ingilizce, eyfel kulesi nerede, eyfel kulesi yükseklik, ahmet kaya mezarına nasıl gidilir, ahmet kaya mezarı nerde, ahmet kaya'nın mezarı nerde, ahmet kaya mezar taşında ne yazıyor
Önceki
Sonraki

1 yorum:

  1. Güzel bir gezi oldu benim için. Gerçekten gez gez bitmedi ama hiç sıkılmadım. Emeğinize sağlık. :)

    YanıtlayınSil