Yurtdışında Yaşamanın Avantaları ve Dejavantajları

Yurtdışında Yaşamanın Artıları ve Eksileri

Yurtdışında yaşama fikri olan ama bunun artıları - eksileri nedir, gitmeli mi kalmalı mı diye merak eden herkese.

Yurtdışında Yaşamanın Artıları

1) Farklı kültürler tanımak ve olaylara farklı açılardan bakabilme becerinizin gelişmesi.
2) Yaşadığınız ülkeye ve kişisel özelliklerinize bağlı olarak Türkiye'deki yaşam standartından daha iyi imkanlara sahip olmak.
3) Eğer bir Schengen üyesi ülkede yaşıyorsanız. Burdan aldığınız oturma izni kartı ile diğer AB üyelerine vizesiz seyahat edebilmeniz.
4) Gelişmiş bir ülkede yaşıyorsanız ve o ülkenin vatandaşlığına geçerseniz. Pek çok ülkeye vizesiz seyahat etmenizi sağlayacak bir pasaporta kavuşmanız.
5) Kuzey Avrupa veya Kuzey Batı Avrupa ülkelerinde yaşarsanız. Huzurlu sakin bir çevreye geçme imkanınızın olması.
6) Yaşayacağınız ülkeye bağlı olarak daha demokratik, özgür bir ortama kavuşmanız.
7) Yine gelişmiş bir ülkede yaşarsanız; hayattaki belirsizliklerin göreceli olarak azalması.
8) Sosyal güvenlik ve yardım sisteminin gelişmiş olduğu bir Avrupa ülkesinde veya Avrupa modeline yakın Kanada gibi ülkelerde yaşarsanız. Gelecek kaygınızın azalması.
9) Yurtdışında yaşayan Türklerin Türkiye'de yapacakları emlak yatırımlarında vergiden muaf olmaları. Yeni çıkan bir kanun.

Bunlar güzel şeyler peki yurt dışında yaşamanın olumsuz yönleri yok mu?
Elbette var. Hemde çok.

Yurtdışında Yaşamanın Eksileri

1) Alıştığınızdan farklı bir kültürün içinde kendinizi bulmanız ve kimi zaman uyum sağlamada zorluk yaşamanız.
2) Yaşadığınız ülkeye sonradan göç etmişseniz. O ülkenin dilini iyice öğrenene kadar insanlarla iletişim kurmada zorlanmanız.
3) Yurtdışında yaşayan Türk ailelerin çocuklarının genelde yaşadığı iki kültür arasınsa sıkışmışlık hissi. Ki sonradan yurtdışına taşınmış biri de belli bir süre sonra buna benzer bir his içine girer.
Sanki hiç bir yere ait değilmişsiniz gibi.
Bu konuyu en iyi özetleyen söz;
"Türkiye'de Almancı, Almanya'da yabancı" sözüdür.
4) Yaşayacağınız ülkede insanların sizi çoğu zaman dışlaması veya size karşı ayrımcılık yapması.
5) Beklentilerin büyük olması nedeniyle genelde hayal kırıklığına uğramanız:
Türkiye'de ki pek çok insan Avrupa'ya veya Amerika'ya taşınınca hemen zengin olacağını zannediyor. Sonra durumun böyle olmadığını görünce hayalkırıklığı kaçınılmaz hale geliyor.
6) Gideceğiniz ülkedeki insanlara göre sizin eğitim ve dil becerinizin yeterli olmaması nedeniyle iş bulmada karşılaşacağınız zorluklar.
Bazen diplomanız gittiğiniz ülkede geçerli olmuyor. Bazende resmen geçerliliği olsada; iş verenlerin gözünde bir değer taşımıyor. Bu yüzden diploma yerine daha çok el becerisi ve deneyim gerektiren meslekler daha avantajlı iş bulmada; berber, kasap, aşçı, inşaat ustası ve benzeri.
7) Memleketi ve memleketin insanlarını özlemeniz.
8) Kuzey Avrupa ülkelerinde özellikle aşırı huzurun ve sakinliğin bir süre sonra yerini can sıkıntısına bırakması.
9) Oturma izni kuralları gereği; yapacağınız en ufak kural dışı harekette ülkeden atılma riski ile karşı karşıya olmanız.
10) Bir önceki madde de bahsettiğim konuya bağlı olarak; yabancı eşi olanların uzun süre bu eşe bağımlı olmaları.
11) Yaşayacağınız ülkeye bağlı olarak; dini ibadetlerinizi yerine getirecek yer bulma veya bu ibadetleri yapmada karşılaşacağınız zorluklar. Buna ek olarak; yiyecek içecek seçiminde ve istediklerinizi bulmada zorlanmanız.
12) Çocuklarınıza dilinizi ve kültürünüzü öğretecek imkan bulamamanız veya bunları öğretmeye çalışırken karşılaşacağınız zorluklar.
Liste bu şekilde uzar gider...

Peki bu kadar olumsuzluk varsa neden millet çıkıp Türkiye'ye geri dönmüyor?
Bu, sürekli tartışması yapılan bir konudur.
Ben de kendimce gördüğüm ve bildiğim nedenleri sıralayayım:
- Yurtdışında belli bir düzen kurup iş güç sahibi olduktan sonra; Türkiye'ye tekrar dönüp sıfırdan başlamanın mantıklı olmaması.
- Maddi kaygıların ağır basması: Sadece kişinin kendisi için değil, çoluk çocuğu için bişeyler yapmak istemesi.
- Yabancı eşle evlenip boşanmış ama ortak velayette çocukları bulunanların, çocukları için zorunlu kalması.
- Hani birisi ölürde arkasından hep güzel anılar hatırlanır; o kişi o kadar iyi biri olmasada. Yurtdışında yaşayan Türkler de zaman zaman bu tür bir hissin oluşması ve uzakken sürekli Türkiye hakkında iyi şeyleri hatırlamaları ancak Türkiye'ye gidip bir kaç hafta tatilde kaldıktan sonra "burada yaşanmaz arkadaş" diyip yurt dışındaki yaşamlarına geri dönmeleri.
- Yurtdışında doğmuş Türklerin, Türkiye'yi tam olarak tanımaması.
Herkesin bunlara ek olarak kendince haklı sebepleri olabilir.
- Bu durumlar sadece bize özgü değil aslında: Memleketi dışında farklı bir yerde yaşayan diğer milletlerden insanlardan benzer deneyimleri yaşıyor.

Bana çok sorulan konulardan biriydi bu. "Yurtdışında yaşamanın avantajları ve yurtdışında yaşamanın dezavantajları neler?"
Yurtdışında yaşamak, çok geniş bir konu; dünyada Türkiye dışında nerdeyse 200 ülke var ve her ülke birbirinden çok farklı. Hatta aynı kıtada olan veya komşu olan ülkeler bile birbirlerinden pek çok yönden ayrılıyorlar. Dünya'nın nerdeyse her ülkesinde Türkler var. Hangi ülkede kaç türk yaşıyor tek tek bilmesekte (resmi makamlar bile tam bilmiyor.); Türk nüfusunun büyük kısmı gelişmiş ülkelerde ve özellikle Avrupa ülkelerinde toplanmış durumda.

Şu soruları sürekli soruyorlar:
- Yurtdışında yaşamak için en ideal ülke hangisi?
İyi de kime göre? Sonuçta kimisi sıcak iklim sever, kimisi serin, kimisi stressiz huzurlu bir yer arar, kimisi hareketli eğlenceli...
- Yurtdışına yerleşme şartları neler?
Yurtdışında Yaşamak yazımıza göz atın.
- Bu konuyla ilgili essay (kompozisyon) yazmak istiyorum ingilizce ödevim için diyenlerde vardı. Konuyu bu yazıda özetledim. İngilizce olarak yazmakta sizin işiniz :)

Yurtdışına taşınma konusu ile ilgili benim tavsiyem; yurtdışında yaşamak gibi bir niyetiniz varsa ve aklınızda da bir ülke bulunuyorsa. Gitmeden önce mümkün olduğu kadar çok bilgi edinin ve araştırın. 
"Ya bi oraya gidelimde hallederiz" diyip yola çıkmayın.

Başka sorularınız varsa Facebook sayfamızdan bize mesaj atabilirsiniz.
Yazılarımızı Sosyal Medya'da Paylaşarak bize destek olduğunuz için Teşekkürler.
Avantajlar ve zorluklar
yurtdışıEtiketler: yurtdışında yaşamanın zorlukları, yurtdışında yaşamak 2017, yurtdışında yaşamak eksi, yurtdışında yaşamanın faydaları, yurtdışında yaşamanın negatif yönleri, yurtdışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları essay, yurtdışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları ingilizce ödevi, yurtdışında çalışmanın avantajları ve dezavantajları ingilizce ve türkçesi, yurtdışında yaşamanın zararları, yurtdışında yaşamak daha güzel bir hayat sağlar mı, yurtdışında yaşarken ne gibi zorluklarla karşılaşabilirim, yurtdışında yaşamanın avantajları ve dezavantajları ingilizce ödev, yurtdışında çalışmanın dezavantajları nelerdir, yurtdışında çalışmanın yararları ve zararları, yurtdışında çalışmak için gerekli şartlar 2017, yurt dışında çalışmak istiyorum eleman ilanları, yurtdışında iş imkanı olan meslekler, yurtdışında çalışmak için meslekler, yurt dışında çalışma izni nasıl alınır, yurtdışında çalışmak ekşi, yurtdışında çalışmak zor mu, yurtdışında yaşayan türklerin sosyolojik değerlendirmesi, yurt dışında yaşayan türkler ve sorunları, dünyada türklerin yaşadığı ülkeler, türklerin yaşadığı ülkeler hangileridir, yurtdışında yaşamaya değer mi, yurtdışına yerleşmelimiyim, yurtdışında beni ne gibi zorluklar bekliyor?blog yazısı yurtdışı
Önceki
Sonraki

2 yorum:

  1. Herkesin dusunce yapısı farklı oldugu gibi bu durumda da kisisel farklılıklar devreye giriyor belli ki. Babam Almanyada buyumus okumus biri olarak askerlikten sonra Türkiye'ye gelip evlense de arada iş seyahatleri dısında hiç bir zaman gitmeyi düşünmedi. Abim evlenip Norveç'de yıllarca kalmış olmasına rağmen ben burada yapamıyorum dayanamıyorum diyerek kesin dönüş yaptı. Tüm bunlar yaşanırken annem ve hiç bir zaman yurt dışı hayalimiz olmadı. Ve bu tarz örneklere ragmen ben "yurt dısına gidip hayatımı kurtarıcam" diyen mülteci ruhlu biri tarafından terkedildim. Olumlu veya olumsuz tüm düşünceleri artık cehalet olarak görüyorum. Meraklısı olan önce bir gezip görsün. Her gören de kendini avrupalı sanmasın artık bence 😄

    YanıtlayınSil
  2. Biz de uzun yillardir yurtdisindaxiz ve bundan degil pismanlik duymak memnun olanlardaniz. Tabii gideceginiz ülkeye uyum saglamaniz cok önemli kendinizi rahat ve huzurlu hissettiginiz yer evinizdir bence. Bu arada takip bölümü göremedim blogda.

    YanıtlayınSil