Finlandiya'da YaşamFinlandiya'da yaşadığım için ağırlıklı olarak buradan bahsedeceğim ancak yurtdışında yaşayan Türkler 3 aşşağı 5 yukarı benzer durumlarla karşılaştığı ve benzer deneyimlere sahip olduğu için farklı bir ülkeye taşınmayı ve orada yaşamayı düşünüyorsanız bile bu kısmı okumak size faydalı olacaktır. -Onca uğraşın ve harcanan zamanın ardından oturum izni kartınızı aldınız.Bundan sonra nüfüsa kaydınızı yaptırıyorsunuz burayla işiniz bittikten sonra, iş bulma kurumunun yolunu tutuyorsunuz.İş arayan kişi olarak buraya kaydınızı yaptırıyorsunuz.Son olarakta sosyal yardım kurumuna kaydınızı yaptırıyorsunuz.

-Finlandiya'da iş bulmak için genelde fince şart ve iş bulmak için tanıdık olması önemli bi etken.Bunları göz önüne alıp,iş bulabileceğinizi düşünüyorsanız, iş aramaya başlayabilirsiniz.

-Diyelim ki dil bilmiyorsunuz ve hemen iş bulma ihtimalinizde yok.O zaman iş bulma kurumundaki görüşmenizde öncelikle fince öğrenmek istediğinizi ve bunun iş bulmanızı kolaylaştıracağını söyleyin.Sizi ücretsiz tam zamanlı,1 yıllık dil kursuna gönderiyorlar ve kursa devam ederken (gelir durumunuza bağlı olarak) size belli miktarda işşizlik aylığı ödüyorlar.
-Bu kurslara talebin yüksek olması nedeniyle yaşadığınız yere yakın boş yer olması için bi kaç ay beklemeniz gerekebilir.
-Bunu bi kez daha belirtmekte fayda var;uluslar arası büyük firmalarda sadece ingilizce ile iş bulmak mümkün ama ihtimali çok düşük.

-Finlandiya'da hem isveçce hemde fince resmi diller ancak isveçce cok az insan tarafından genelde güney kıyılarına yakın bölümlerde konuşuluyor.Finlerin isveçce bilgisi genelde 3-5 kelimenin ötesine geçmez.
 

Sıkca sorulan sorulara ilk paragrafta kısaca cevap verdikten sonra size Finlandiya'yı ve Avrupa'daki hayatı anlatmaya başlayayım.
Öncelikle sık yapılan bi hatayı düzelteyim.Finlandiya'dan sürekli Iskandinav ülkesi diye bahsederler ancak Finlandiya ,Iskandinav ülkesi değildir.
Iskandinav bir millet adıdır,aynı Türk,Arap,Rus,Alman vs gibi ve İskandinav milletini oluşturan ülkeler İzlanda,Norveç,İsveç ve Danimarka'dır.
Isveç'in şu an ki Finlandiya topraklarındaki uzunca süre hakimiyeti sebebiyle; Finlandiya,İskandinav ülkelerine benzemiş ve pek çok alanda bunları örnek almış.İnsanımız,Finlandiya ve diğer Avrupa ülkeleri hakkında olumlu yada olumsuz pek çok kulaktan dolma yanlış bilgiye sahip.Özelliklede vize uygulamaları ve ekonomik sebeplerle Türkiye'de öyle herkeste gidip yurtdışında gezemediğinden,hangi ülkeyi ele alırsanız alın çok sayıda şehir efsanesi var insanların kafasında.Birde bir yere 1-2 haftalığına turist olarak gitmekle orada yaşamak apayrı şeyler.

Finlandiya'da sosyal hayat,ekonomik durum, sağlık ve eğitim sistemleri,güvenik,sosyal imkanlar,haklar ve yardımları ayrı ayrı başlıklar halinde yandaki menuden veya üstteki menuden bulabilirsiniz.